Tartásról röviden:
Tudni kell, hogy a pisztácia nemzetség kétlaki, tehát amíg nem virágzik a magról ültetett növényünk addig nem tudjuk meg, hogy fiú vagy lány. A P. atlantica-nál előfordult már egylaki fa, de ritka.
Az egész nemzetségre jellemző, hogy levegős talajt igényel és teljes napfényt, tehát a folyamatosan nedves tömör földben nagyon gyorsan kirothad a gyökerük. A télen ültetett magoncok pót-megvilágítás nélkül nagyon gyorsan tönkre mennek. Ezen kívül melegigényesek és nem szeretik a magas páratartalmat, mert sok gombás betegségük van és ez kedvez a kórokozóknak. A P. lentiscus az egyetlen örökzöld faj, így a többi lombhullató. Télen ezeket a növényeket hidegben 0-5C°-os helyen teleltetjük.
Magok rendelése:
Külföldi magrendelős oldalakról lehet rendelni, viszont itt nálunk kapható magokat nem tanácsolom, mert egyrészt drágán kevés magot adnak, másrészt ki tudja mióta tárolják a magokat. Ezért törekedjünk arra, hogy olyan országból rendeljük ahol a növény gond nélkül megél. Ha nem drága, rendeljünk sokat, mivel a magokból nem mind fog kicsírázni és még a magoncokból is pusztulhat néhány. A magok frissessége sose garantált, ezért érdemes több helyről is rendelni.
Pisztácia magok csíráztatása:
A magok sokáig bírják száraz körülmények között, viszont minél tovább van tárolva annál kevesebb fog kicsírázni. Csírázásuk lassú és vontatott, a módszeren múlik a csírázás százaléka. A csírázás ideje 1-2 hónap, de fajtól függ, a Pistacia vera 1 hét alatt kicsírázik, viszont a Pistacia atlantica és P. terebinthus sokkal később csírázik. Érdemes 1 napig vízben áztatni a magokat vetés előtt. A magok ültetési mélysége maximum 1cm. Jobb ha föld tetejére szórjuk és homokot szórunk rájuk, de csak annyit, hogy éppen ellepje. Nem szabad mélyre ültetni. Ültető közegnek kókuszrost+homok keverékét használtam, nagyon ügyeljünk rá, hogy a földet ne tömjük meg nagyon. A csírázás idejéig a magnak szüksége van folyamatos nedvességre, viszont ahogy kifejlődött a kis növény az ültető közeg nem lehet folyamatosan nedves.
Pisztácia magoncokról néhány kép:
Pistacia vera:
Pistacia atlantica:
Pistacia terebinthus:
Írta: Petróczki Márton
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése